Uroki województwa Śląskiego

Zbiorowiska kopalń, lasy kominów, horyzont zasłonięty wszechobecnymi hałdami, a przede wszystkim zanieczyszczone miasta oraz zniszczona przyroda to wciąż jeszcze obecny, ale już nie prawdziwy stereotyp o tym regionie, którego przemysł stanowił przez ostanie dwa wieki podstawę rozwoju cywilizacyjnego. To głównie z tymi atrybutami kojarzy się Górny Śląsk oraz znajdujące się w jego geograficznej części Województwo Śląskie.

Śląsk to urokliwie położone województwo

Województwo leży w południowej części Polski, granicząc od południa z Republiką Słowacką i Republiką Czeską, od zachodu z województwem opolskim, od północy z łódzkim, a od wschodu z małopolskim i świętokrzyskim. Na obszarze 12.300 km2 mieszka prawie 5 milionów osób. Pod względem powierzchni jest 14. województwem w kraju, natomiast pod względem zaludnienia drugim. Wbrew panującym stereotypom Województwo Śląskie ma wiele do zaoferowania zarówno osobom pragnącym spokoju i relaksu, jak i tym, którzy czas wolą spędzać aktywnie. Bogata baza zabytków industrialnych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego zapewnia wiele godzin poznawania przemysłowej historii regionu. Liczne muzea o dużej różnorodności tematycznej, galerie sztuki, ciekawe miejsca przyrodnicze, zabytkowe kopalnie z kopalnią węgla kamiennego Guido w Zabrzu, lub kopalnią srebra w Tarnowskich Górach na czele pozwolą nie tylko ciekawie spędzić czas, lecz też wprowadzą zwiedzających w świat niezwykle interesującej przemysłowej przeszłości Śląska.

Wciąż działające zakłady, takie jak Browary Tyskie czy Huta Szkła w Zawierciu, umożliwią swoim gościom obserwację sposobów jakimi obecnie warzy się piwo oraz produkuje wyroby ze szkła. Pasjonaci zamków i pałaców koniecznie muszą wybrać się do Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Prócz średniowiecznych twierdz podziwiać można tam również liczne bogactwa natury i zabytki przyrody nieożywionej. Spacer wśród zamków, lasów, rzek oraz wapiennych wzgórz znajdzie wielu zwolenników.

Okolica śląska to gratka dla miłośników górskich wędrówek

Dla miłośników górskich wędrówek pragnących się odizolować od wielkomiejskiego zgiełku czekają piękne górskie okolice Beskidów i prawie 2 tys. kilometrów szlaków turystycznych, prowadzących przez niezwykle malownicze tereny wśród których jest do zdobycia mierzący 1557 m. szczyt Pilska. Dla wielbicieli sportów zimowych przygotowane zostały także liczne trasy narciarskie. Opisane powyżej atrakcje turystyczne są tylko niewielką częścią tego, co Województwo Śląskie ma do zaoferowania przyjezdnym. Różnorodność tego niezwykle ciekawego miejsca na mapie Polski sprawi, iż każdy na pewno znajdzie tu coś dla siebie. Więc warto otworzyć umysł na piękno przyrody, nieodkryte zabytki również tez znajdujące się pod ziemią oraz zasmakować popularnej w tym regionie turystyki industrialnej, aby poczuć moc pozytywnej energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *