Muzeum historii komputerów na Śląsku

Komputer to urządzenie, które na oczach jednego pokolenia się zmienia i szybko modyfikuje pozostawiając za sobą to co jeszcze nie dawno było uważane za nowe i odkrywcze w świecie maszyn liczących. To urządzenia o którym z pewnością możemy powiedzieć, że zmieniły i zmieniają nasz świat. Na początku listopada 2012 roku, na wniosek Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki z Zabrza, zebrała się w Katowicach Rada założycielska Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

Co znajdować się będzie w Muzeum?

To pierwszy krok dla powstającego muzeum, którego podstawę będzie stanowić kolekcja maszyn liczących oraz komputerów osobistych, którą wnosi Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Informatyki oraz prywatni kolekcjonerzy. Muzeum gromadzić będzie i prezentować wytwory ludzkiego geniuszu, pewnej już zamkniętej epoki w dziejach informatyki, epoki osobistych, personalnych domowych komputerów. Kolekcja nowo powstającego muzeum liczy aktualnie około 900 maszyn.

W muzeum będzie obowiązywać zasada, że pozyskiwane eksponaty – komputery muszą być ciekawe, przełomowe, reprezentatywne i firmowe. Wśród prezentowanej w powstającym muzeum kolekcji na szczególną uwagę zasługują: pierwszy polski komputer ODRA, model, Apple II c, pierwsze przenośne HP 85, czy małe i kultowe modele Sinclaira ZX Spektrum z gumową klawiaturą czy radziecka podróbka ZX Spectrum nazywana Radug oraz pierwszy domowy komputer ze stajni Comodore VIC 20. Oczywiście w kolekcji znajdują się także polskie komputery MERITUM i JUNIOR. To co ma wyróżniać muzeum to idea żywych działających maszyn, z pełną dokumentacją oraz nauczenie ludzi porozumiewania się z komputerami. Muzeum również będzie gromadziło oprogramowanie.

Podczas pierwszego spotkania założycielskiego przedstawiono cele i zadania przyszłego Muzeum oraz przystąpiono do prac nad roboczym Regulaminem Muzeum w organizacji oraz powołano Radę Muzeum. Członkowie powołanej Rady zgodzili się, że działalność naukowa i dydaktyczno-popularyzatorska powinna być zasadniczą funkcją przyszłego Muzeum. Tymczasowa siedziba muzeum mieści się w Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach. Maszyny liczące to elementy III rewolucji przemysłowej, epoki cyfrowej, ale widziane jako zabytki techniki uzmysławiają nam, że świat nie stoi w miejscu, a postęp techniczny jest wielki i bardzo szybki. Cieszymy się z nowo powstającego muzeum w którym Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki miało swój niewielki udział merytoryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *